Wydolność fizyczna a koenzym Q10
- Ubichinon ma bardzo silny wpływ na wydolność fizyczną organizmu dzięki jego podstawowej funkcji, czyli wytwarzaniu energii
- Likwiduje skutki niedotlenienia oraz niedokrwienia organizmu, jakie towarzyszą intensywnemu wysiłkowi fizycznemu.

Serce a koenzym Q10
- Serce jest narządem, który najczulej reaguje na niedobór koenzymu Q10, gdyż w komórkach mięśnia sercowego stężenie ubichinonu jest największe. Jeśli gdzieś w organizmie istnieje zwiększone zapotrzebowanie na koenzym Q10, często jest ono pokrywane z rezerw istniejących w mięśniu sercowym, wskutek czego może tam powstać jego niedobór.
- Wynoszące około 45% braki Q10 w mięśniu sercowym zwykle powodują zawał serca, a 75% – śmierć.
- U osób z nieprawidłową kondycją serca obserwuje się znaczne obniżenie poziomu koenzymu Q10 w komórkach, co prowadzi do deficytu energetycznego. Koenzym Q10 przywraca sercu utraconą energię.
- Normalizuje ciśnienie krwi. Zarówno japońscy, jak i amerykańscy naukowcy udowodnili, że koenzym Q10 zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi także u pacjentów, którzy wcześniej nie zażywali środków na jego obniżenie, ani nie zmieniali sposobu odżywiania. Według opinii dr. Phillipa C. Richardsona, przy zażywaniu koenzymu, jako regulatora w trakcie nadciśnienia, całkowicie można uniknąć choroby tętniczej. Koenzym Q10 stabilizuje błony komórkowe i dodatkowo wzmacnia działanie preparatów obniżających ciśnienie.
Stwierdzono również związek pomiędzy deficytem koenzymu Q10 a zwiększeniem poziomu sodu w stosunku do poziomu potasu we krwi, co sprzyja wzrostowi ciśnienia. Sód jest pierwiastkiem powodującym podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, potas zaś wpływa na jego obniżenie. Podczas terapii, w której zastosowano koenzym Q10 nastąpiło zmniejszenie poziomu sodu w stosunku do poziomu potasu, a tym samym doszło do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. - Stabilizuje zaburzenia w rytmie mięśnia sercowego. Przy neutralizowaniu arytmii mięśnia sercowego wykorzystuje się m.in. naparstnicę, środki obniżające ciśnienie tętnicze, beta-blokery, inhibitory ACE, a ostatnimi czasy również koenzym Q10. Istotne jest to, że koenzym Q10 pracuje samodzielnie, a także podnosi działanie innych środków i leków.
- Odciąża naczynia wieńcowe, tym samym zmniejszając ryzyko zawału serca.
Badania dowiodły, iż zażywanie koenzymu Q10 codziennie w dawkach po 150 mg przez osoby, u których zdiagnozowano jedną z postaci choroby niedokrwiennej serca (dusznica bolesna, dławica piersiowa…) już po czterech tygodniach prowadzi do znacznej redukcji ataków oraz złagodzenia natężenia bólu. W rezultacie ilość ataków serca i przyjmowanych leków zmniejsza się o połowę, a znacznie podwyższa sprawność fizyczną pacjentów.
Ustępowanie objawów po suplementacji koenzymem Q10 u osób poddanych badaniu wyrażone w procentach:
Podawanie koenzymu Q10 pacjentom zakwalifikowanym do operacji na sercu zmniejsza ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego i znacznie poprawia stan organizmu chorego po operacji. Potwierdzają to liczne badania przeprowadzone na pacjentach po przebytych zabiegach wszczepienia by-passów i operacjach wymiany zastawek.
Wątroba a koenzym Q10
- Koenzym Q10 wspomaga wątrobę w jej codziennej regeneracji.
- Jest produkowany w wątrobie, jednak wraz z wiekiem synteza własna się zmniejsza i szybko może dojść do niedoboru. Dodatkowe zażywanie koenzymu Q10 przeciwdziała temu procesowi.
- Jak dowodzą badania, w stanach poważnego obciążenia wątroby (np. żółtaczce, chorobie alkoholowej) suplementacja koenzymem Q10 jest jak najbardziej wskazana.
Układ nerwowy a koenzym Q10
- Zapewnia międzykomórkową wymianę informacji, co ma decydujące znaczenie dla naszego układu nerwowego.
- Dodatkowy zastrzyk energii, którą udostępnia organizmowi zażywanie koenzymu Q10 odciąża nerwy.
- W większości chorób układu nerwowego uszkodzeniu ulegają mitochondria, które są głównym magazynem dla koenzymu Q10. Suplementacja w znacznym stopniu może temu przeciwdziałać.
Poziom cukru we krwi a koenzym Q10
- Uzupełnienie niedoborów koenzymu Q10 pomaga normalizować stężenie glukozy we krwi.
Układ immunologiczny a koenzym Q10
- Wzmacnia siły obronne organizmu. Zaleca się stosowanie preparatów bogatych w koenzym Q10 w stanach osłabionej odporności, czy chorobach nowotworowych
- Stwierdzono, iż może to być jedną z przyczyn częstszego atakowania układu immunologicznego osób starszych np. określonymi rodzajami guzów.
- Koenzym Q10, z racji swojego korzystnego wpływu na układ immunologiczny bardzo często podawany jest chorym na AIDS oraz osobom wycieńczonym chemioterapią. Suplementacja nim zalecana jest w stanach osłabienia i infekcji.
Schorzenia dziąseł a koenzym Q10
- Już w latach 70-tych zostały opisane pierwsze korzystne efekty stosowania koenzymu Q10 w leczeniu chorób przyzębia. Badania przeprowadzone przez dr Karla Folkersa z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin oraz specjalistę w zakresie chorób przyzębia dr Edwarda G. Wilkinsona wykazały, że w odróżnieniu od zdrowej tkanki przyzębnej, tkanka zaatakowana paradontozą charakteryzuje się znacznie mniejszą zawartością koenzymu Q10.
- Dowiedziono, iż koenzym Q10 działa bardzo korzystnie na poprawę stanu zmienionych zapalnie dziąseł.
- Zmniejsza krwawienie i obrzęk dziąseł.
- Zmniejsza ruchomość zębów.
- Zmniejsza głębokość i liczbę kieszonek okołozębowych oraz objętość wydzieliny ropnej.
- Wpływa na florę bakteryjną w jamie ustnej poprzez zmianę jej składu i aktywności enzymatycznej.
Starzenie się a koenzym Q10
Wraz z wiekiem dochodzi do spowolnienia metabolizmu tlenowego i znacznego nasilenia powstawania wolnych rodników w naszym organizmie. Te ostatnie są odpowiedzialne za postępowanie procesów starzenia się naszego organizmu. Zmiany te sprzyjają pogorszeniu się kondycji i ograniczeniu sprawności fizycznej. Najbardziej widocznym skutkiem starzenia się jest pojawianie się zmarszczek na naszej skórze. Zażywanie koenzymu Q10 prowadzi do zmniejszenia i wygładzenia zmarszczek. Koenzym jest również skutecznym „zmiataczem” trucizn, jakie zalegają w ludzkim organizmie.
Uważa się, że dorosłe osoby powinny dziennie przyjmować od 30 do 50 mg tej substancji. Preparaty z koenzymem Q10 stosować należy tuż po posiłku zawierającym tłuszcze, które polepszają jego wchłanianie przez organizm. Najkorzystniej jest stosować preparaty, w których koenzym połączony jest z witaminami E i C niedopuszczającymi do rozpadu jego cząsteczki.
Odchudzanie się a koenzym Q10
Koenzym Q10 wspiera też wszystkich, którzy walczą ze zbędnymi kilogramami. Poprawia przemianę materii i pomaga uporać się z osłabieniem towarzyszącym dietom odchudzającym.
Przeczytaj cz.1 artykułu Przeczytaj cz.3 artykułu