pomidory_dzialanie

Jak pomidory walczą z depresją.

| Artykuły | | 3 komentarze

Sezon pomidorowy już w pełni. Odmian, kolorów, wielkości w naszych sklepach do wyboru do koloru.Czy tak naprawdę wiemy co pod tą czerwoną skórką kryje się cennego? Czy faktycznie pomidory są zdrowe?

Tak pomidory są zdrowe.

Jakie właściwości mają pomidory?

Mają masę witamin, pierwiastków mineralnych i antyutleniaczy, które chronią nasz organizm przed zgubnym wpływem wolnych rodników. Mało kto wie, że pomidor to świetne źródło witaminy C i już jedna duża sztuka pokrywa zapotrzebowanie na nią w 60%.
Jest również całkiem konkretnym źródłem witaminy E. Nie jest to jednak wszystko co ma do zaoferowania pomidor. W jego składzie znajdują się również witaminy z grupy B na przykład niacyna czy też chociażby witamina K zwana witaminą przeciwkrwotoczną.
Pomidor jest również bardzo cennym źródłem likopenu. To właśnie ten barwnik odpowiedzialny jest za piękny czerwony kolor pomidora a dodatkowo jest bardzo silnym naturalny antyoksydantem, który chroni nasz organizm przed tzw. stresem oksydacyjnym.
Stres oksydacyjny to nic innego jak zaburzenie równowagi między antyoksydantami jak chociażby witamina C czy E a utleniaczami jakim są np. fenole. Taka destabilizacja może wywołać toksyczne działanie, poprzez uszkodzenie wszystkich składników naszych komórek. Według japońskich i chińskich psychiatrów to właśnie m.in. stres oksydacyjny ma bezpośredni wpływ na pojawienie się u nas depresji. Oznacza to, iż osoby jedzące dużo pomidorów powinny rzadziej cierpieć na depresję. Co ciekawe wnioski te zostały potwierdzone po przeprowadzeniu badań nad 1178 osobach w wieku powyżej 70 lat. Po przeanalizowaniu wyników stwierdzono, że istnieje duża zależność pomiędzy zawartością pomidorów w diecie, a ryzykiem pojawienia się depresji. Likopen odgrywa również dużą rolę w hamowaniu zwyrodnienia plamki żółtej oraz ma działanie antynowotworowe.

Ile więc pomidorów powinniśmy dziennie zjadać?

Odpowiedź jest szokująca.
Wystarczy 1 pomidor dziennie aby pokryć nasze zapotrzebowanie na ten cenny związek. Można go również zamienić na 2 łyżeczki ketchupu, pyszną zupę pomidorową lub szklankę soku z pomidora. Pamiętajmy jednak aby pomidor był dobrej jakości.
Smacznego .

Podobne wpisy

3 Responses to Jak pomidory walczą z depresją.

  1. Przede wszystkim dość skutecznie walczą 😉

  2. Przede wszystkim dość skutecznie walczą 😉

  3. Przede wszystkim dość skutecznie walczą 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »

Kategorie w czytelni

Jestem na Facebook

Tagi

Często odwiedzane

Często czytane

Produkty warte polecenia


Scroll to top