O łososiu słów kilka
Od dawien dawna wiemy, że tłuste nie jest zdrowe. Sprawa z łososiem ma się jednak inaczej. Pomimo tego, że ryba jest zaliczana do najtłustszych – osoby dbające o linię i o zdrowie, nie mają czego się obawiać. Łosoś jest rybą wyjątkową, a jego wartości odżywcze praktycznie bezcenne. Z czego więc słynie łosoś:
Cynk i selen – oba te pierwiastki silnie wzmacniają nasz organizm zwiększając jego odporność.
Selen odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu nowotworom, a także zwiększa płodność u mężczyzn (wpływa na produkcję plemników). Ciekawostką jest również fakt, iż właśnie dzięki m.in. selenowi tarczyca pracuje w sposób prawidłowy.
Cynk natomiast oprócz zbawiennego wpływu na naszą skórę, włosy i paznokcie, odgrywa zasadniczą rolę w ochronie organizmu przed wirusami i bakteriami.
Potas – niedobory potasu prowadzą do nadciśnienia, arytmii i zaburzeń pracy serca. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowej pracy naszych nerwów i mięśni. Potas bierze również udział w usuwaniu z organizmu produktów przemiany materii.
Jod – jest pierwiastkiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, chroni przed skutkami działania materiałów radioaktywnych oraz wspomaga spalanie nadmiaru tłuszczu.
Łosoś bogaty jest również w witaminy takie jak A, D. E i B, gdzie:
Witamina A – odpowiada za dobry wzrok, stan naszej skóry oraz za prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego;
Witamina D – niedobory tej witaminy prowadzą do kruchości i zniekształceń naszego kośćca oraz osłabienia siły mięśni;
Witamina E –inaczej nazwana witaminą młodości, zaliczana jest do grupy przeciwutleniaczy. Najbardziej istotną funkcją jaką spełnia w organizmie jest ochrona przed działaniem wolnych rodników, tym samym opóźniając proces starzenia się naszego organizmu. Właściwość tą zawdzięcza swojej zdolności do przekształcania wolnych rodników w substancje obojętne, które następnie wydalane są z organizmu z moczem. Witamina E odpowiedzialna jest również za sprawne funkcjonowanie mięśni, a jej niedobory zwiększają ryzyko pojawienia się chorób serca oraz całego układu krążenia;
Witamina B – jest to zasadniczo kompleks witamin należącej do tzw. grupy B, w łososiu znaleźć możemy: Omega-3 i Omega-6 To w łososiu najcenniejsze to fakt, że jest on jednym z najlepszych źródeł kwasów Omega-3 i Omega-6, czyli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, więc muszą zostać dostarczone w pożywieniu. Dlaczego kwasy Omega – 3: są tak istotne dla naszego organizmu?
kwasy Omega – 6: zapobiegają zakażeniom i przyspieszają gojenie się ran. W 100 g mieści się aż 4,79 g, czyli niemal całe dzienne zapotrzebowanie, które wynosi 5 g. Najważniejsza jest jednak prawidłowa proporcja pomiędzy ilością tych dwóch NNKT.
Niestety, istnieje również druga strona medalu. Wszystkie wymienione powyżej prozdrowotne właściwości dotyczą łososia dzikiego, o którego jest bardzo trudno. Na rynku mamy dostępne najczęściej dwa rodzaje łososia. Pierwszy to łosoś norweski, który najczęściej jest rybą hodowaną na farmach, drugi – łosoś bałtycki (zagrożony wyginięciem), którego mięso jest bardziej żółte. Pomarańczowe zabarwienie mięsa łososia jest najczęściej wynikiem karmienia ryby mączką bogatą w barwnik – astaksantynę. Dodatkowo łososie, dostępne w sklepach, bardzo często bogate są również w mniej interesujące związki, takie jak chociażby metale ciężkie – głównie rtęć.
Naprawdę trudno jest kupić świeżego łososia dzikiego, dlatego warto sięgać po produkty głęboko mrożone na których istnieje etykieta, a co za tym idzie, informacja o źródle z jakiego pochodzi ryba.
Lepiej rozmrozić ją samemu, niż dać się naciągać na ,,świeże ryby” dostępne niejednokrotnie w supermarketach, które były rozmrażane i zamrażane wielokrotnie, a których kolor pochodzący od barwinka jest bardziej pomarańczowy od samej pomarańczy.
Podobne wpisy
5 Responses to Wartości odżywcze łososia, witaminy i kwasy omega
Dodaj komentarz
« Jak uniknąć chorób serca? Jak w sposób zdrowy i naturalny poprawić sobie nastrój »
może trudno opierać cała dietę na łososiu, ale on jest mega dodatkiem i przysmakiem, jakoś nigdy nie słyszałam żeby dietetycy radzili unikanie go w menu. warto jednak szukać łososi od sprawdzonych dostawców i przetwórców.
Czy łosoś norweski jest niezdrowy? Po jego cenie i informacji, ktore przeczytałem na puszce, stwierdzam że można go bezpiecznie spozywac i ma tylko i wylącznie zalety 🙂
Zgadzam się z przedmówcą. Uważam że niejedzenie łososia może być z niekorzyścią dla naszego zdrowia. Dlatego jedzmy łososia norweskiego z certyfikowanych, sprawfzonych hodolwli. To samo zdrowie
Witam. Bardzo pomocny i ciekawy artykuł – w szczególności dla osób na diecie i chcących się zdrowo odżywiać. Z przyjemnością publikujemy na naszej stronie.
W poszukiwaniu informacji na temat wartości odżywczych łososia natrafiłem na stronę Pani Moniki Pogoda – Marcinkiewicz. Strona jest nasycona bardzo merytorycznymi informacjami z zakresu dietetyki…., spowodowało to,, że zaczołem przedzierać się przez kolejne zakładki jak kret skanując zawarte informacje. Model , prezentacji zagadnienia dietetyki moim zdaniem sytułuje się na bardzo wysokim i profesjonalnym poziomie. Utwierdza mnie w tym przekonaniu fakt że Pani Monika realizuje zindywidualizowaną piramidę żywieniową!
ps. cenną informacją byłoby podanie dziennego , tygodniowego zapotrzebowania organizmu na produkt łososia….Dziękuję.