Dieta niskotłuszczowa

Dieta niskotłuszczowa

| Diety | | Możliwość komentowania Dieta niskotłuszczowa została wyłączona

Dieta niskotłuszczowa – podstawową cechą tej diety jest ograniczenie w posiłkach energii pochodzącej ze źródła jakim są tłuszcze i to w głównej mierze tłuszcze nasycone oraz energii pochodzącej z cukrów. Nasycone kwasy tłuszczowe to w głównej mierze tłuszcze pochodzące z pełnotłustych produktów mlecznych ( masło, pełne mleko, śmietana, lody, sery pełnotłuste ), tłustych mięs i przetworów mięsnych ( głównie wieprzowina, kaczki, gęsi, kiełbasy, podroby ), ponadto zabielaczy do kawy, uwodornionych olejów roślinnych oraz oleju palmowego i kokosowego.

Taka dieta przeznaczona jest w szczególności dla osób borykających się z tak zwaną chorobą niedokrwienną serca oraz wszelakich zmianach miażdżycowych. Miażdżyca może być wynikiem hipercholesterolemii czyli podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepnięcia krwi ale także złego sposobu odżywiania się. Co ciekawe miażdżyca częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i z wiekiem nasila się.

Dieta niskotłuszczowa również chroni nasz organizm przed zachorowaniem na w/w choroby więc odgrywa bardzo istotna rolę w profilaktyce tych chorób. Istotną rolę w tej diecie odgrywa m.in. witamina B której niedobór może przyczyniać się do pojawiania chorób związanych z nieprawidłowym sposobem żywienia. Nie można również zapominać o błonniku który w tym przypadku odgrywa znaczącą rolę gdyż jego podaż wpływa na zmniejszenie cholesterolu we krwi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie 20-40 g błonnika dziennie

W diecie niskotłuszczowej zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów do 25% wartości energetycznej pochodzącej z pokarmów przyjmowanych w trakcie jednego dnia, ilość cukrów powinna być na poziomie 60% z czego cukry proste to 10%. Oczywiście dieta ta powinna być bogata w witaminy z naciskiem na witaminy antyoksydacyjne czyli te opóźniające procesy starzenia w naszym organizmie.

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Comments are closed.

« »

Kategorie w czytelni

Jestem na Facebook

Tagi

Często odwiedzane

Często czytane

Produkty warte polecenia


Scroll to top