kasza dobra na wszystko

Kasza dobra na wszystko

| Artykuły | | Dodaj komentarz

Kasza dobra na wszystko i od kaszy człowiek zdrów jak mówi stare porzekadło. Należy jednak wiedzieć, że kasza kaszy nie równa i każda jest inna. Obecnie mamy bardzo duży wybór kasz na rynku i warto by było co nieco o nich powiedzieć.

Kto powinien po kaszę sięgać w pierwszej kolejności

Osoby cierpiące na niedokrwistość czyli anemię. Polecana jest szczególnie z powodu dużej zawartości żelaza, kwasu foliowego i witaminy E (zalecana kasza gryczana i jaglana).
Osoby cierpiące na nadciśnienie i inne choroby serca. Wiadomo, że przy takich schorzeniach ważny jest stosunek sodu do potasu, w kaszy mamy bardzo dużo potasu przy bardzo małym udziale sodu (o ile nie będziemy kaszy solić)
Osoby mające skłonności do depresji i poddawane dużym napięciom nerwowym czyli potocznie żyjące w stresie. Przyczyną zalecania kasz w tym przypadku, jest obecność w ich składzie witamin z grupy B, które wspaniale regulują prac naszego układu nerwowego.
Osoby cierpiące na zaparcia. I tu głównie należy spożywać kasze gruboziarniste, takie jak pęczak czy kasza gryczana gdyż zawierają dużą ilość błonnika, który to wzmaga perystaltykę jelit, przyspieszając jednocześnie pasaż stolca.

Średnia wartość odżywcza kaszy w 100g
kalorie347 kcal
tłuszcze2,2 g
węglowodany75 g
witaminy3,9 mg

 

Rodzaje kasz

Kasza jęczmiennak_jeczDobre źródło witaminy Pp, która wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu i wygląd naszej cery.  Ma dużo rozpuszczalnego błonnika, czyli będzie wspomagała trawienie pokarmów, zapobiegając jednocześnie wzdęciom i zaparciom. Jej odmiany to: pęczak, kasza gruba, średnia i drobna oraz perłowa.
Kasza gryczanak_grycPowstaje z prażonych ziaren gryki. Jedna z najzdrowszych kasz. Bogata jest w lizynę i tryptofan – czyli białka, których nasz organizm niestety nie wytwarza samodzielnie. Ponadto jest świetnym źródłem kwasu foliowego, magnezu, cynku i manganu. Doskonale sprawdza się w nadciśnieniu tętniczym, w zaburzeniach czynnościowych jelit. Może być uzupełnieniem diety osób z nietolerancją glutenu, ponieważ go nie zawiera.
Kasza kukurydzianak_kukOtrzymywana z kukurydzy. Można z niej wypiekać chleb lub placki. Często stosowana w krajach ameryki łacińskiej. Zawiera dużo witaminy E i nie wywołuje alergii. Z tego powodu zaleca się ją zamiast kasz pszennych w żywieniu niemowląt. Stosuję się ją w dietach u osób z miażdżycą i w profilaktyce niedokrwiennej choroby serca.
Kasza jaglanak_jaglOtrzymywana z prosa. Jest prawie tak zdrowa, jak kasza gryczana, a to za sprawą witamin z grupy B oraz żelaza i miedzi. Również nie wywołuje alergii, gdyż podobnie jak kasza gryczana nie zawiera glutenu. Świetna dla osób cierpiących na anemię. Zaliczana jest do kasz lekkostrawnych.
Kuskusk_cousKasza otrzymywana z pszenicy twardej durum. Jest lekkostrawna, sycąca i bardzo szybka w przygotowaniu (wystarczy ją zalać na 5-10 min). Zawiera jednak mniej witamin i soli mineralnych niż pozostał kasze.
Kasza mannak_manDrobna kasza pszenna. Pomimo niewielkich ilości błonnika, witamin i minerałów zawiera duże ilości jodu. Świetnie sprawdza się w schorzeniach pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, wątroby i trzustki oraz stanach zapalnych przewodu pokarmowego, gdyż zawiera dużo skrobi i jest produktem łatwostrawnym. Zalecana również w chorobach nerek i dróg moczowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »

Kategorie w czytelni

Jestem na Facebook

Tagi

Często odwiedzane

Często czytane

Produkty warte polecenia


Scroll to top