Diety białkowe

| Diety | | Dodaj komentarz

Dieta wysokobiałkowa – jak sama nazwa wskazuje polega na podwyższeniu ilości spożywanego białka przy jednoczesnej redukcji ilości węglowodanów i tłuszczy. Fundamentem jest tutaj dieta podstawowa z rozszerzeniem jej na proteiny.
W praktyce oznacza to podaż białka na poziomie 1,2g do 2g na kilogram masy ciała, czyli przy masie równej 70 kg zaleca się spożywanie od 84 do 160g białka dziennie. Należy również pamiętać, że białka powinny mieć wysoką wartość biologiczną, czyli zawierać niezbędne aminokwasy w proporcjach zaspokajających potrzeby ludzkiego metabolizmu.
Są nimi:

  • białko mleka
  • białko serwatki (laktoalbuminy i laktoglobuliny)
  • białko jaja kurzego

W tej diecie bardzo ważną rolę odgrywa również białko zwierzęce takie jak mięso czy nabiał. Dostarcza ono wprawdzie wysokowartościowe proteiny, ma jednak przy tym tę wadę, iż zawiera dodatkowo niepożądane składniki, takie jak: tłuszcz, puryny czy cholesterol.
Istotne by posiłki w tej diecie były lekkostrawne,  dotyczy to również sposobu ich przyrządzania, co zwiększa przyswajalność składników w nich zawartych (gotowanie w wodzie, na parze, duszenie, ewentualnie pieczenie).
Taki model diety zaleca się najczęściej osobom w trakcie rekonwalescencji np. po przebytym zawale mięśnia sercowego, w chorobach wewnętrznych lub w stanach pooperacyjnych.

Dieta niskobiałkowa – fundamentem tej diety jest dieta podstawowa, ale ze znacznie zmniejszoną zawartością białka, którego zapotrzebowanie nie powinno przekraczać 0,6 – 0,7 g na kilogram masy ciała. Zawartość pozostałych składników czyli, węglowodanów i tłuszczy nie powinna ulegać zmianie. Przy tej diecie warto zwrócić uwagę na wartość biologiczną białka. Najlepsze jest białko pochodzenia zwierzęcego, którego ilość powinna wynosić 2/3 zalecanego spożycia białka dziennie.
Ograniczenie ilości białka polega na eliminacji z diety dużej ilości mięsa, roślin strączkowych, tofu, nabiału, smalcu czy margaryny. Zamiennikiem dla margaryny może być masło. Z racji eliminacji z diety w/w produktów zaleca się monitorowanie pod okiem specjalisty ilości soli mineralnych i witamin w naszym organizmie, gdyż mogą powstać ich niedobory.
Ten sposób żywienia stosuje się głównie w takich schorzeniach jak: niewydolność nerek, wątroby, śpiączce wątrobowej i chorobie reumatoidalnej. Nie jest to dieta odchudzająca i nie ma mowy o stosowaniu jej u osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Ten sposób żywienia jest przeznaczony dla osób mających problemy zdrowotne.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

« »

Kategorie w czytelni

Jestem na Facebook

Tagi

Często odwiedzane

Często czytane

Produkty warte polecenia


Scroll to top