Diety zależne od ilości błonnika – dieta wysokobłonnikowa

| Diety | | Dodaj komentarz

Na początek warto zastanowić się nad tym, czym jest błonnik dla naszego organizmu i jaką rolę odgrywa w naszym sposobie żywienia. W ostatnim czasie o roli błonnika powiedziano już dużo, spróbujmy to jakoś podsumować.
Błonnik jest rodzajem wielocukru, czyli należy do grupy węglowodanów. Mamy dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Aby błonnik ,,zadziałał” jak należy, zawsze, bez względu na jego źródło łączymy go z wodą. Jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady, błonnik nie tylko nie zadziała, ale jego spożywanie może przynieść skutek odwrotny.
Działanie błonnika:

  • Błonnik w znaczny sposób wpływa na perystaltykę naszych jelit, czyli tzw. ruchy robaczkowe, co oznacza, że wpływa na regularność wypróżnień. Dzieje się tak, ponieważ przechodząc w niezmienionej formie drażni ścianki naszego jelita pobudzając jego ukrwienie.
  • Wychwytuje z naszego organizmu substancje takie jak: toksyny bakteryjne i metale ciężkie, jednocześnie zapobiegając ich wchłanianiu – ma działanie detoksykujące.
  • Jest pomocny w odchudzaniu gdyż z racji iż pęcznieje w żołądku daje uczucie sytości tym samym ograniczając kaloryczność posiłków.
  • Wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Dzieje się tak ponieważ dzięki błonnikowy zostaje on szybciej usunięty z naszego organizmu wraz ze stolcem, podobnie jak pozostała ilość tłuszczów. Dzięki temu stężenie trójglicerydów w naszym organizmie spada.

Liczne badania dowiodły ścisły związek pomiędzy stanem niedoboru błonnika w naszym organizmie, a występowaniem chronicznych zaparć, zespołem jelita drażliwego czy uchyłkowatością jelita grubego. Te dolegliwości z kolei mogą być jedną z przyczyn powstawania raka jelita grubego.

Nie tylko w tych schorzeniach błonnik odgrywa dużą rolę. Dzięki zwiększonej jego podaży zmniejsza się ryzyko zachorowania na miażdżycę, cukrzycę (spowalnia wchłanianie glukozy), kamicę żółciową oraz inne niebezpieczne choroby układu krążenia. Na ogół przyjmuje się, że dzienna – dobowa podaż błonnika dla osób dorosłych powinna oscylować w granicach 20 – 40g.
Do produktów bogatych w ten węglowodan zalicza się głównie pieczywo z ciemnej mąki, owoce (czarne i czerwone porzeczki, maliny, gruszki, jabłka, owoce suszone, warzywa (marchew, dynia, buraki, brokuły, seler, kalafior, kapusta), otręby, siemię lniane, kasza gryczana, ryż, Musli.

Będąc na diecie bogatobłonnikowej pamiętaj spożywaniu dużej ilości wody i innych płynów, minimalnie 2 litrów dziennie. Błonnik pokarmowy wchłania duże ilości wody i jeżeli nie zostanie ona dostarczona – spożywanie błonnika przyniesie odwrotne działanie wskutek czego wystąpią zaparcia oraz bóle brzucha.

Nadmiar błonnika może obniżać wchłanianie cennych składników pokarmowych tj.: wapń, żelazo, cynk. Dlatego, aby nie dopuścić do przedawkowania błonnika, jego źródłem powinna być żywność, a nie suplementy!
Dieta wysokobłonnikowa nie jest dietą łatwostrawną. Absolutnie nie może być ona stosowana w stanach zapalnych: jelit, żołądka, trzustki, dróg żółciowych i dwunastnicy; chorobami zakaźnymi; stanem niedoboru białka.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

« »

Kategorie w czytelni

Jestem na Facebook

Tagi

Często odwiedzane

Często czytane

Produkty warte polecenia


Scroll to top