jak-uniknac-chorob-serca

Jak uniknąć chorób serca?

| Artykuły | | Dodaj komentarz

Jak się ustrzec przed wizytą u kardiologa?

Nie jest regułą, że w pewnym okresie naszego życia wizyty u kardiologa powinny stać się naszym chlebem powszednim. Jak się przed nim ustrzec, a tym samym poprawić witalność naszego układu krwionośnego i uniknąć chorób serca?

Oto kilka prostych zasad zdrowego żywienia, które mogą Tobie w tym pomóc:

Przede wszystkim uwzględnij w codziennej diecie czosnek, cebulę i wszelkie warzywa czerwone (kapusta, papryka, pomidory, marchew, dynia). Są one bogate w antyoksydanty i substancje przeciwkrzepliwe. Zjadając dziennie około 1/2 kg warzyw uzupełniasz swój organizm w odpowiednią dawkę antyoksydantów, dzięki którym unikniesz zmian miażdżycowych w tętnicach.

Koniecznie wprowadź do jadłospisu ryby, najlepiej te tłuste i  zarazem morskie np. łosoś. Są one bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6, regularnie przyjmowane zmniejszają ryzyko pierwotnych i wtórnych zawałów serca, chroniąc Ciebie jednocześnie przed nowotworami. Ryby powinno się jeść przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Unikaj tłuszczów zwierzęcych czyli np. tłustego mięsa, masła i dużych ilości nabiału.

Pokochaj nasz rodzimy olej rzepakowy, olej słonecznikowy oraz oliwę z oliwek – są bardzo zdrowe. Pomimo tego, że Polska jest dużym producentem oleju rzepakowego, jego konsumpcja w kraju jest niska, a właściwości zdrowotne są niedocenione.  Pamiętaj, że olej rzepakowy ma idealną proporcję kwasów omega 3 : 6.

Ogranicz spożycie kawy do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie, zwłaszcza w przypadku występujących już zaburzeń rytmu serca.

Okresowo sprawdzaj poziom cholesterolu.  Jego podwyższony poziom (LDL) sprzyja rozwojowi miażdżycy.  Jeżeli masz zawyżony poziom cholesterolu rozważ przejście na specjalną dietę (choroby dietozależne)

Bezwzględnie wprowadź codzienną porcję ruchu. Minimum pół godziny wysiłku fizycznego, jednak niezbyt forsownego np. marsz z kijkami, szybki marsz, bieganie, jazda na rowerze lub pływanie. Usprawni to pracę Twojego serca, wyreguluje ciśnienie krwi, poprawi jej przepływ i oczywiście pomoże w odchudzaniu. Pamiętaj o utrzymaniu optymalnego tętna podczas takiego treningu (w granicach 130 uderzeń na minutę.)

Spożywanie maksymalnie jednego kieliszka wina dziennie do posiłku może stanowić antidotum na choroby serca, ale uwaga jeżeli nie masz zwyczaju picia wina do posiłku, to ,,picie dla zdrowia” może spowodować większe straty niż korzyści. Zwiększenie ilości alkoholu powyżej jednego kieliszka dziennie spowoduje skutek odwrotny – uszkodzi serce, może doprowadzić do uzależnienia alkoholowego lub przedwczesnego zgonu.

Nie dopuść do pojawienia się tzw. „brzuszka piwnego” (mężczyźni) lub „oponki brzusznej” (kobiety).  Ta forma otyłości mogłaby się wydawać mało groźna, jednak jest jedną z najniebezpieczniejszych form otyłości dla Twojego serca – prowadzi niejednokrotnie do przedwczesnego zgonu (z powodu niewydolności sercowo naczyniowej). Jeżeli już się stało i masz „brzuszek”, niestety konieczna będzie dieta redukcyjna (odchudzająca).

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »

Kategorie w czytelni

Jestem na Facebook

Tagi

Często odwiedzane

Często czytane

Produkty warte polecenia


Scroll to top