Na początek warto zastanowić się nad tym, czym jest błonnik dla naszego organizmu, czyli jaką rolę odgrywa w naszym sposobie żywienia. W ostatnim czasie o roli błonnika powiedziano już dużo, spróbujmy to jakoś podsumować. Błonnik jest rodzajem wielocukru, czyli należy do grupy węwęglowodanów.
Mamy dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Aby błonnik „zadziałał” jak należy, zawsze, bez względu na jego źródło łączymy go z wodą . Jeżeli nie będziemy przestrzegać tej zasady, błonnik nie tylko nie zadziała, ale jego spożywanie może przynieść skutek odwrotny.
Błonnik w znaczny sposób wpływa na perystaltykę naszych jelit, czyli tzw. ruchy robaczkowe, dzięki czemu podaż tego produktu wpływa na regularność wypróżnień. Przechodzą c w niezmienionej formie drażni ścianki naszego jelita pobudzają c jego ukrwienie. Idąc wzdłuż jelita wychwytuje z naszego organizmu substancje takie jak toksyny bakteryjne i metale ciężkie, jednocześnie zapobiegają c ich wchłanianiu – ma działanie detoksykują ce.